۰۹۱۲۳۲۶۹۱۰۷

تاریخچه کاغذ سازی و تاریخچه کارتن سازی

تاریخچه کارتن سازی

تاریخچه کاغذ سازی

در ابتداي تمدن بشري، نياز به بسته بندي غذا نبوده است، چون انسانهاي اوليه براي به دست اوردن غذا از محلي به محل ديگر مي رفتند. اما هنگامي كه انسانها در پناهگاههاي دائمي سكني گزيدند ناچار شدند غذا را از محل هاي مختلف جمع آوري كنند و به محل سكونت خود انتقال دهند.

اين نياز باعث شد كه اولين بسته بندي ها نظير كدوهاي خشك شده، صدف ها، پوست حيوانات و ديگر مواد طبيعي مورد استفاده قرارگيرد تا زماني كه انسان توانست ظرف هاي سفاليني بسازد كه به آب و آتش مقاوم بودند. ايرانيان، مصريان، فينقي ها و روميان همواره از ظروف سفالي رنگي و تزيين شده براي تجارت و حمل و نقل محصولات خود استفاده مي كردند.

بسته بندی

اولين بنيانگذاران تكنولوژي بسته بندي

هم اكنون در موزه شركت شيشه سازي كورنيك، ظرف شيشه اي فالب گيري شده اي موجود است كه با عنوان يكي از اولين ظرف ها و بسته بندي هاي فالب گيري شده ساخته مي شود.

اين اثر كه با نام ايرانيان ثبت شده نشان مي دهد كه آنان از اولين بنيانگذاران تكنولوژي بسته بندي در آن دوران بوده اند اما هم اكنون در حالي كه ديگر كشورها، كالاهاي مصرفي شان را در ظروف و بسته بندي هاي فوق العاده شكيل و مشتري پسند روانه بازارهاي جهاني مي كنند، صنعت بسته بندي ايران در حد روش سنتي انتقال به بازار باقي مانده است و از طرفي ديگر با شروع انقلاب صنعتي و تحول در نظام توليد و تبادل ايجاد شده، علوم جديد جهان بسته بندي را به خدمت اقتصاد درآورد.

اما کارتن سازی

تاریخچه و سابقه جعبه سازی و کارتن سازی به تاریخچه و سیر تکاملی ساخت و تولید کاغذ بر می گردد. محصولات چوبی که از درخت به دست می آید از دیرباز در اختیار و استفاده بشر بوده است اما آنچه امروز به عنوان صنعت دستگاه کارتن سازی و جعبه سازی از ان نام برده می شود، رسما بعد از اختراع کاغذ بوده است که اولین بار در چین تولید گردید و رویه ساخت و تولید آن نیز وارد کشور ایران نیز شد.

البته نا گفته نماند که اولین بار در سه هزار سال قبل از میلاد مسیح، مصریان قدیم که در آن زمان یکی از مراکز مهم بشری محسوب می شدند، برای نوشتن از پاپیروس استفاده می کردند. دستگاه کاغذ سازی رسمی می شود و ت0ولید کارخانه کاغذ سازی در قرن 6 تاسیس گردید و کم کم رسمیت بیشتری پیدا کرد و بر نیاز انسان به کاغذ را افزایش داد. ( تاریخچه کاغذ و کارتن سازی )

اولین کارخانه کاغذ سازی

در اروپا نیز اولین کارخانه کاغذ سازی در کشور اسپانیا تاسیس شد. اسپانیایی ها برای تولید خمیر از آسیاب های آبی استفاده نمودند و کم کم توری سیمی جایگزین توری های بامبو که بوسیله چینی ها بکار می رفت، گردید. با فراگیر شدن این صنعت هنری در فرانسه و هند در کشورهای دیگر نیز وارد گردید. اولین کارخانه کاغذ سازی در ایران نیز بنا به شواهدی در سال 1328  به وجود امد البته کاغذ تولیدی کیفیت بالایی نداشت اما خوب اولین کارخانه در این صنعت بود  که در آن از کاغذ های باطله برای تولید کاغذ و مقوا سازی استفاده می گردید، به همین ترتیب کارخانه های دیگری در دیگر نقاط ایران تاسیس شد و  کاغذ به مرحله تولید رسید.

می توان کارخانه  کاغذ سازی (مواد اولیه کارتن سازی ) واقع  در «هفت تپه خوزستان» را به عنوان اولین کارخانه مدرن ایران در سال 1349 نام برد که برای تولید کاغذ های تحریر از تفاله نیشکر استفاده می نموند. سپس با استفاده از خمیرهای وارداتی و خمیرهای داخلی مورد استفاده در کارخانه چوب و کاغذ ایران، کاغذهای مقوایی جهت بسته بندی و کارتن سازی استفاده گردید. ( تاریخچه کاغذ و کارتن سازی )

بسته بندی با کارتن

کارتن سازی، یکی از قدیمی ترین و متداولترین انواع بسته بندی می باشد. قدمت استفاده از کارتن در جهان به سالها قبل برمی گردد و در ایران نیز سالهاست که از کارتن برای بسته بندی محصولت استفاده می کنند.

دلایل عمده استفاده از انواع کارتن برای بسته بندی کالا عبارتند از :

محافظت مناسب از مظروف ، ارزان و در دسترس بودن ،طراحی کارتن و چاپ پذیری ، قابلیت استفاده از تبلیغات بسته بندی و قابلیت بازیافت آن می باشد. که این مزیت ها باعث رونق کارتن سازی هم شده

 

لطفا دیدگاه خود را درباره این نوشته برای ما ارسال کنید
  1. عروجی گفت:

    با سلام
    چرا مطلب و کلی نوشتید؟